زمان مطالعه: 5 دقیقه

مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

مزایا و معایب کفپوش اپوکسی در این مقاله به بحث پرداخته میشود. کفپوش اپوکسی یک گزینه عالی برای انواع مختلف ساختمان است. مقرون به صرفه، بادوام و همه کاره است. دیگر نگران بازسازی کفپوش خود نخواهید بود، زیرا متوسط ترینکفپوش اپوکسی سال ها دوام می آورد! کفپوش های اپوکسی با افزودنی هایی مانند ضد لغزش و ضد میکروبی، نیازهای کسب و کار را برای مراقبت های بهداشتی، تولید، غذا و کشاورزی، خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر برآورده می کند.

همانطور که از اسم این محصول نیز مشخص است، این کفپوش از رزین های اپوکسی شکل یافته است و اپوکسی ماده است پلیمری که قبل از اجرا حالت مایع داشته و پس از اجرا با کمک واکنش های شیمیایی به ماده ای جامد تبدیل می شود. این ماده به لحاظ خواص مکانیکی بسیار قوی و مستحکم بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. لازم به ذکر است که مشخصات فنی این محصول با استفاده از ترکیبات شیمیایی مختلف قابل تغییر و اصلاح است. گفتنی است اپوکسی دامنه کاربرد وسیعی دارد و از آن جمله می توان کاربرد آن را در چسب های همه کاره نام برد.

بیشتر بخوانید مقاله مزایا و معایب کفپوش اپوکسی : قیمت کفپوش سه بعدی در منزل 

مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

مزایا و کاربرد های اپوکسی

بسیاری از شرکت ها کفپوش اپوکسی را به دلیل سهولت و استحکام آن انتخاب کردند. کفپوش اپوکسی راه‌حل مناسبی برای کف‌هایی است که باید در برابر دماهای شدید، تردد پا و ماشین، مواد شیمیایی، روغن و سایر سیالات، بدون پوسته شدن یا خوردگی در طول سال‌ها استفاده مداوم مقاومت کنند. فرآوری مواد غذایی، الکترونیک، داروسازی، گوشت و مرغ، کارخانه های تقطیر، لبنیات، صنایع و کارخانه های تولیدی تنها برخی از صنایعی هستند که کفپوش اپوکسی راه حل مناسبی برای آن‌ها است. در ادامه مزایای کفش پوش اپوکسی را به اختصار توضیح خواهم داد.

 1. ایمنی

اولویت شماره یک هر شرکتی باید ایمنی باشد. لازمه این کار یک پوشش ضد لغزش قابل نصب است بنابراین جای نگرانی در مورد لغزش و تصادف با کفپوش اپوکسی وجود ندارد. این یک اقدام ایمنی عالی برای مناطقی با تردد بالا یا ماشین آلات است. کفپوش‌های اپوکسی نیز بدون هیچ گونه ترک یا برآمدگی پنهانی که باعث بروز حادثه شود، به خوبی قابل مشاهده هستند.

 1. سازگار با محیط زیست

هیچ خطری در کفپوش اپوکسی از قبیل فرسایش یا پوسته پوسته شدن آن برای آلودگی محیط زیست وجود ندارد. علاوه بر این، نصب کف پوش اپوکسی، ضایعات کمتری نسبت به انواع دیگر کفپوش ها به جا می گذارد. از آنجایی که دارای شیار نیست، به مواد شیمیایی تمیزکننده خشن نیازی ندارد. همه این عوامل کفپوش اپوکسی را به گزینه ای سازگار با محیط زیست تبدیل می کند.

 1. تعمیر و نگهداری آسان

کفپوش اپوکسی یکی از ساده ترین انواع کفپوش برای نگهداری است. تراشه یا ترک نمی خورد و بدون درز است و سال‌ها دوام می آورد.

 1. دوام

وقتی صحبت از کف پوش می شود، رزین اپوکسی سخت‌ترین است! ترکیبات شیمیایی، یک کفپوش اپوکسی، مقاومتی در برابر ضربه ایجاد می کند که برای کنترل ضربه، گرما، ماشین آلات سنگین و موارد دیگر بدون نگرانی در مورد ترک و سایش و پارگی عالی است. همچنین کفپوش به اندازه کافی بادوام است تا در برابر نشت مواد شیمیایی برای استفاده در کارخانه های تولید مواد شیمیایی مقاومت کند.

 1. ظاهر

کفپوش اپوکسی با ظاهری صاف، براق و بدون درز، گزینه ای جذاب برای بسیاری از ساختمان های مختلف است. کفپوش اپوکسی رنگ های بسیار زیبایی را ارائه می دهد که برای لابی هتل ها یا مجتمع های ورزشی مناسب است.

 1. اثربخشی هزینه

یکی دیگر از مزایای کفپوش اپوکسی مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه هر فوت مربع به طور قابل توجهی کمتر از سایر انواع کفپوش‌ها است. معامله واقعی در این است که بدانیم کفپوش برای چندین سال نیازی به تعویض نداشته و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد.

 1. استحکام

هنگام ارزیابی مقاومت خم شدن، اکثر کف‌های اپوکسی بیش از 3 برابر قوی‌تر از بتن هستند که معمولاً کمتر از 3000 psi است. کفپوش اپوکسی برای مقاومت در برابر ماشین آلات سنگین، ترافیک زیاد و دماهای شدید مانند آنچه در فرآوری‌های مواد غذایی یافت می‌شود ایجاد شده است. هیچ چیز قوی تر از کفپوش اپوکسی نیست.

بیشتر بخوانید مقاله مزایا و معایب کفپوش اپوکسی : قیمت کفپوش اپوکسی اصفهان 

مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

 1. سطح بدون درز با تمیز کردن راحت

از آنجایی که اپوکسی روی کف ریخته می شود، درز، درز یا برآمدگی مانند کاشی یا انواع درزهای دیگر کفپوش ها در آن وجود ندارد. این امر اپوکسی را به گزینه‌ای بهداشتی‌تر تبدیل می‌کند و ترک‌ها، شکاف‌های آلودگی و باکتری‌ها را در حین تمیز کردن از بین می‌برد. یک افزودنی ضد میکروبی می تواند بهداشت را برای گیاهان، مواد غذایی یا مراکز بهداشتی به سطح دیگری برساند. همچنین، سطح صاف آن باعث می‌شود که گارنی‌ها یا لیفتراک‌های بیمارستانی راحت‌تر بدون تکان یا مقاومت در برابر ضربه‌های کف، غلت بزنند.

 1. مقاوم در برابر لکه و آب

کفپوش اپوکسی به خوبی در برابر لکه ها و آب مقاومت می کند. بر خلاف چوب، لمینت یا انواع دیگر کفپوش ها، اپوکسی در نتیجه آسیب آب تاب نمی خورد یا لکه آب باعث کثیفی آن نمی شود. هنگامی که ریزش های اجتناب ناپذیر اتفاق می افتد، تمیز کردن آن بسیار آسان است و لکه‌ها رو آن نادر هستند.

معایب اپوکسی

 • از آنجا که این محصول انعطاف پذیری کمی دارد لذا جهت اجرا در کف فضاهایی که در معرض ضربات شدید هستند توصیه نمی شود.
 • با وجود مقاومت انواع خاصی از این محصول در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و نمک، در صورت قرار گیری طولانی مدت کفپوش در معرض این مواد ممکن است خساراتی به همراه داشته باشد. لذا توصیه می شود به محض ریخته شدن مواد شیمیایی روی این سطوح، زدوده شود.
 • لغزنده

به دلیل سطح صاف و بدون درز، کفپوش اپوکسی هنگام خیس شدن ممکن است لغزنده باشد. توصیه می شود یک پوشش ضد لغزش اضافه کنید که از سقوط افراد جلوگیری کند.

 • هنگام خشک شدن بو نکنید

کفپوش های اپوکسی استاندارد هنگام خشک شدن می توانند بوی شیمیایی داشته باشند. در صورت قرار گرفتن در معرض بخارات کفپوش اپوکسی می تواند خطرناک باشد. با این حال، اگر به کف زمان مناسب برای خشک شدن بدهید، گاز زدایی به اندازه بسیاری از انواع کفپوش ها زمان زیادی نخواهد برد.

 • روزها طول می کشد تا خشک شود

خشک شدن کفپوش‌های اپوکسی نسبت به سایر انواع کفپوش ها بیشتر طول می کشد. زمان خشک شدن اپوکسی‌های نسبت به 24 تا 72 ساعت زمان نیاز دارند تا خشک شوند، بسیار مهم است که قبل از استفاده از یک کف صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

 • نیاز به کفپوش

با استفاده از کفپوش اپوکسی، ابتدا باید کفی را در زیر آن نصب کنید. می توان از چوب، فولاد، سیمان یا بتن به عنوان کفپوش استفاده کرد. اگر می خواهید ساخت و ساز را از ابتدا شروع کنید، می تواند هزینه بیشتری داشته باشد، اما به جای پاره کردن کفپوش های موجود، هزینه ارزان‌تری دارد.

 • به پاک کننده های مخصوص نیاز دارد

پاک کننده های مبتنی بر صابون می توانند تغییر رنگی کدر در کف اپوکسی ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مشکل، از پاک کننده ای استفاده کنید که مخصوص کفپوش های اپوکسی ساخته شده است. می توانید از آمونیاک مخلوط با آب نیز استفاده کنید. هرگز از پاک کننده های مرکباتی یا سرکه استفاده نکنید، زیرا می توانند به مرور زمان باعث فرسایش شوند.

بیشتر بخوانید مقاله مزایا و معایب کفپوش اپوکسی : کفپوش اپوکسی

مزایا و معایب کفپوش اپوکسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما