زمان مطالعه: 6 دقیقه

بتن الیافی

قیمت کفپوش اپوکسی , کف پوش اپوکسی , بتن الیافی و دیدگاه تاریخی

مفهوم استفاده از الیاف به عنوان تقویت کننده چیز جدیدی نیست. الیاف از قدیم به عنوان تقویت کننده استفاده می شده است. از نظر تاریخی ، موی اسب در ملات و نی در آجرهای گلی استفاده می شده است. در دهه 1900 ، الیاف آزبست در بتن استفاده می شد. در دهه 1950 مفهوم مواد کامپوزیتی به وجود آمد و بتن تقویت شده با این محصول یکی از موضوعات مورد توجه بود. هنگامی که خطرات سلامتی مربوط به آزبست کشف شد ، نیاز به یافتن جایگزینی برای این ماده در بتن و سایر مصالح ساختمانی وجود داشت. در دهه 1960 ، الیاف کف پوش اپوکسی فولاد ، شیشه (GFRC) و الیاف مصنوعی (مانند پلی پروپیلن) در بتن استفاده می شد. تحقیقات در مورد بتن های جدید تقویت شده با الیاف امروز نیز ادامه دارد.

بتن الیافی و مشخصات این محصول

الیاف کف پوش اپوکسی معمولاً در بتن برای کنترل ترک خوردگی ناشی از جمع شدن پلاستیک و جمع شدگی خشک شدن استفاده می شود. آنها همچنین نفوذپذیری بتن را کاهش داده و در نتیجه خونریزی آب را کاهش می دهند. برخی از انواع الیاف در بتن ضربه ، سایش و مقاومت خرد شدن بیشتری ایجاد می کنند.

فولادهای بزرگتر یا الیاف مصنوعی می توانند در شرایط خاص کاملاً جایگزین میلگرد یا فولاد شوند. بتن مسلح با الیاف در صنایع ساختمانی زیرزمینی مانند قطعات تونل که تقریباً همه روکش های تونل به جای استفاده از میلگرد تقویت شده اند ، بطور کامل جایگزین میله شده است. در واقع ، برخی از الیاف در واقع مقاومت فشاری بتن را کاهش می دهند.

خرید کفپوش اپوکسی

کف پوش اپوکسی

قیمت کفپوش اپوکسی و میزان بتن الیافی

میزان الیاف افزوده شده به مخلوط بتن به عنوان درصدی از حجم کل کامپوزیت (بتن و الیاف) که “کسر حجمی” (Vf) نامیده می شود بیان می شود. Vf معمولاً بین 0.1 تا 3 ranges متغیر است. نسبت ابعاد (l / d) با تقسیم طول فیبر (l) بر قطر آن (d) محاسبه می شود. الیاف با سطح مقطع غیر دایره ای از قطر معادل برای محاسبه نسبت تصویر استفاده می کنند. اگر مدول الاستیسیته الیاف بیشتر از ماتریس (چسب بتن یا ملات) باشد ، با افزایش مقاومت کششی مواد به حمل بار کمک می کنند. افزایش نسبت ابعاد فیبر معمولاً مقاومت خمشی و چقرمگی ماتریس را تقسیم می کند.

طول بیشتر منجر به ایجاد ماتریس بهتر در داخل بتن و قطر ظریف تعداد الیاف را افزایش می دهد. برای اطمینان از موثر بودن هر رشته فیبر ، توصیه می شود از الیاف بلندتر از حداکثر اندازه سنگدانه استفاده کنید. بتن معمولی دارای سنگدانه با قطر معادل 19 میلی متر است که 35-45 درصد بتن است ، الیاف بلندتر از 20 میلی متر م effectiveثرتر هستند. با این حال ، الیافی که بسیار طولانی هستند و در زمان پردازش به درستی درمان نشده اند ، در ترکیب مخلوط می شوند و مشکلات مربوط به توانایی کار را ایجاد می کنند.

بتن الیافی

خرید کفپوش اپوکسی

دوام بتن الیافی

الیاف برای دوام طولانی مدت بتن اضافه می شود. شیشه و پلی استر در شرایط قلیایی بتن و افزودنیهای مختلف و عملیات سطحی بتن تجزیه می شوند.

پوشش های تونلی با سرعت بالا 1 شامل بتن حاوی 1 کیلوگرم در متر مکعب یا بیشتر الیاف پلی پروپیلن با قطر 18 و 32 میکرومتر است که مزایای زیر را نشان می دهد.  افزودن الیاف پلی پروپیلن با قطر خوب ، نه تنها باعث تقویت در پوشش تونل می شود ، بلکه از “جوش خوردن” و آسیب دیدن پوشش در صورت آتش سوزی بر اثر تصادف جلوگیری می کند.

قیمت کفپوش اپوکسی

قیمت کفپوش اپوکسی

فواید الیاف شیشه

 • بهبود مقاومت بتن با هزینه کم.
 • بر  خلاف میلگرد ، تقویت کششی را در همه جهات اضافه می کند.
 • ظاهری تزئینی به آن اضافه کنید زیرا در سطح بتنی به پایان رسیده است.
 • الیاف پلی پروپیلن و نایلون می توانند:
 • بهبود انسجام مخلوط ، بهبود قابلیت پمپاژ در مسافت های طولانی
 • بهبود مقاومت در برابر انجماد و ذوب
 • در برابر آتش سوزی شدید ، مقاومت در برابر نشت مواد منفجره را افزایش دهید
 • بهبود مقاومت در برابر ضربه و سایش
 • افزایش مقاومت در برابر انقباض پلاستیک در حین عمل آوری
 • بهبود مقاومت سازه ای
 • کاهش الزامات تقویت فولاد
 • بهبود شکل پذیری

عرض ترک را کاهش دهید و عرض ترک را محکم کنترل کنید ، بنابراین دوام را افزایش دهید

فواید الیاف فولادی

 • بهبود مقاومت سازه ای
 • کاهش الزامات تقویت فولاد
 • عرض ترک را کاهش دهید و عرض ترک را محکم کنترل کنید ، بنابراین دوام را افزایش دهید
 • بهبود مقاومت در برابر ضربه و سایش
 • بهبود مقاومت در برابر انجماد و ذوب
کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

ترکیب بتن الیافی و فولادی

مخلوطی از الیاف فولادی و پلیمری اغلب در پروژه های ساختمانی به منظور ترکیب مزایای هر دو محصول استفاده می شود.

بهبود ساختاری توسط الیاف فولادی و مقاومت در برابر نفوذ مواد منفجره و بهبود انقباض پلاستیک ارائه شده توسط الیاف پلیمری.

در شرایط خاص خاص ، الیاف فولادی یا الیاف مصنوعی کلان می توانند به طور کامل جایگزین میلگرد مقاومتی فولادی (“میلگرد”) در بتن مسلح شوند. این بیشتر در کفپوش اپوکسی و همچنین در برخی دیگر از کاربردهای پیش ساخته رایج است.

به طور معمول ، اینها با آزمایشات آزمایشگاهی تأیید می شوند که الزامات عملکرد برآورده شده است. باید مراقبت شود تا الزامات کد طراحی محلی نیز برآورده شود ، که ممکن است حداقل مقادیر آرماتور فولادی را درون بتن تحمیل کند. تعداد پروژه های تونل زنی با استفاده از قطعات آستری پیش ساخته تقویت شده تنها با الیاف فولادی در حال افزایش است.

میکرو میلگرد نیز اخیراً مورد آزمایش و تایید قرار گرفته است تا جایگزین آرماتور سنتی در دیوارهای عمودی شود که مطابق با ACI 318 فصل 14 طراحی شده است.

برخی تحولات

حداقل نیمی از بتن در یک جزء معمولی ساختمان برای محافظت از آرماتور فولادی در برابر خوردگی استفاده می شود. بتن تنها با استفاده از الیاف به عنوان آرماتور می تواند منجر به صرفه جویی در بتن و در نتیجه اثر گلخانه ای مرتبط با آن شود. FRC را می توان به اشکال مختلف قالب بندی کرد و به طراحان و مهندسان انعطاف پذیری بیشتری می بخشد.

کف پوش اپوکسی

خرید کفپوش اپوکسی

فواید بتن الیافی

FRC با کارایی بالا (HPFRC) ادعا می کند که می تواند تا چندین درصد فشار را تحت فشار قرار دهد و در نتیجه شکل پذیری مواد حداقل دو مرتبه بیشتر از بتن معمولی یا بتن مسلح با الیاف استاندارد مقایسه می شود. HPFRC همچنین ادعای یک رفتار ترک خوردگی منحصر به فرد دارد. هنگامی که فراتر از محدوده الاستیک بارگیری می شود ، HPFRC عرض ترک را زیر 100 میکرومتر حفظ می کند ، حتی اگر به چند درصد کشش های کششی تغییر شکل دهد. نتایج میدانی با HPFRC و اداره حمل و نقل میشیگان منجر به ترک خوردگی در سنین پایین شد.

مطالعات اخیر انجام شده بر روی بتن تقویت شده با الیاف با عملکرد بالا در عرشه پل نشان داد که افزودن الیاف باعث ایجاد استحکام باقیمانده و ترک خوردگی کنترل شده می شود.

ترکهای باریک و کمتری در FRC وجود داشت ، اگرچه انقباض FRC بیشتر از کنترل بود. استحکام باقیمانده مستقیماً متناسب با محتوای فیبر است.

برخی از مطالعات با استفاده از الیاف ضایعات فرش در بتن به عنوان استفاده سازگار با محیط زیست از ضایعات فرش بازیافت انجام شده است.

فرش به طور معمول شامل دو لایه پشت (معمولاً پارچه ای از نخ های نوار پلی پروپیلن) است که با لاستیک استایرن-بوتادین لاتکس (SBR) پر شده با CaCO3 و الیاف صورت (اکثریت نخ با بافت نایلون 6 و نایلون 66) به هم متصل می شوند. از چنین الیاف نایلون و پلی پروپیلن می توان برای تقویت بتن استفاده کرد. ایده های دیگری برای استفاده از مواد بازیافتی به عنوان الیاف در حال ظهور است: برای مثال ، الیاف پلی اتیلن ترفتالات بازیافتی (PET).

خرید کفپوش اپوکسی

برای خرید کفپوش اپوکسی با ما تماس بگیرید.

قیمت کفپوش اپوکسی

اینستا  توییتر الکسا
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما