زمان مطالعه: 6 دقیقه

رزین پلی استر

خرید کفپوش اپوکسی , کفپوش اپوکسی

رزین های پلی استر رزین های مصنوعی هستند که از واکنش اسیدهای آلی دو باز و الکل های پلی هیدریک تشکیل شده اند. مالئیک انیدرید یک ماده اولیه معمولاً با قابلیت دی اسید در رزین های پلی استر غیر اشباع است. رزین های پلی استر غیر اشباع در ترکیب قالب ورق ، ترکیب قالب گیری فله و تونر چاپگرهای لیزری استفاده می شود. پانل های دیواری ساخته شده از رزین های پلی استر تقویت شده با فایبرگلاس-به اصطلاح پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس (FRP)-معمولاً در رستوران ها ، آشپزخانه ها ، سرویس های بهداشتی و سایر مناطقی که نیاز به دیوارهای قابل شستشو و کم شستشو دارند استفاده می شود.

آنها همچنین به طور گسترده ای در برنامه های لوله پخت شده در محل مورد استفاده قرار می گیرند. دپارتمان های حمل و نقل در ایالات متحده نیز آنها را برای استفاده به عنوان روکش در جاده ها و پل ها مشخص کرده اند. در این برنامه آنها به عنوان روکش های بتنی پلی استر PCO شناخته می شوند. اینها معمولاً بر اساس اسید ایزوفتالیک هستند و با استایرن در سطوح بالا – معمولاً تا 50 بریده می شوند.

مشخصات رزین پلی استر

پلی استرها همچنین در چسب های لنگر پیچ استفاده می شوند ، اگرچه از مواد اپوکسی نیز استفاده می شود.بسیاری از شرکت ها سیستم های بدون استایرن را عمدتا به دلیل مشکلات بو و همچنین به دلیل نگرانی از اینکه استایرن یک سرطان زای بالقوه است معرفی کرده و می کنند. اکثر رزین های پلی استر مایع چسبناک و کم رنگی هستند که شامل محلول پلی استر در واکنش دهنده رقیق کننده است که معمولاً استایرن است، اما می تواند شامل وینیل تولوئن و انواع اکریلات نیز باشد

پلی استر غیر اشباع

کف پوش اپوکسی پلی استرهای غیر اشباع ، پلیمرهای چگالشی هستند که در اثر واکنش پلیولها (که به الکلهای پلی هیدریک نیز معروف هستند) ، ترکیبات آلی با چندین گروه الکلی یا هیدروکسی ، با اسیدهای دی بیاز غیر اشباع و در برخی موارد اشباع ایجاد می شوند. پلیولهای معمولی مورد استفاده عبارتند از گلیکولها از جمله اتیلن گلیکول ، پروپیلن گلیکول و دی اتیلن گلیکول. اسیدهای معمولی مورد استفاده عبارتند از: فتالیک اسید ، ایزوفتالیک اسید ، ترفتالیک اسید و مالئیک انیدرید.

آب ، محصول فرعی تراکم واکنشهای استری شدن ، به طور مداوم با تقطیر حذف می شود و واکنش را از طریق اصل Le Chatlier به پایان می رساند. پلی استرهای غیر اشباع به طور کلی به تولید کنندگان قطعات به عنوان محلول رزین در رقیق کننده واکنشی فروخته می شوند. استایرن رایج ترین رقیق کننده و استاندارد صنعت است.

رزین پلی استر

خرید کفپوش اپوکسی

رقیق کننده پلی استر غیر اشباع

رقیق کننده امکان کنترل ویسکوزیته رزین را فراهم می کند و همچنین در واکنش پخت شرکت می کند. رزین اولیه مایع با زنجیرهای اتصال عرضی به جامد تبدیل می شود. این امر با ایجاد رادیکال های آزاد در پیوندهای اشباع نشده انجام می شود ، که در واکنش زنجیره ای به سایر پیوندهای غیر اشباع در مولکول های مجاور منتشر می شوند و آنها را در این فرآیند پیوند می دهند.

غیر اشباع به طور کلی به صورت گونه های maleate و fumarate در امتداد زنجیره پلیمر است. مالات / فومارات به طور کلی از طریق واکنشهای رادیکال خود پلیمری نمی شود ، اما به راحتی با استایرن واکنش می دهد. انیدرید مالئیک و استایرن به عنوان کوپلیمرهای متناوب شناخته می شوند و در واقع مورد کتاب درسی این پدیده هستند. این یکی از دلایلی است که استایرن به رغم رقیق کننده واکنشی استاندارد صنعت برای رزین های پلی استر غیر اشباع ، علیرغم افزایش تلاش ها برای جابجایی مواد مانند پیشنهاد 65 کالیفرنیا ، بسیار سخت در بازار جابجا شده است.

رزین پلی استر

خرید کفپوش اپوکسی

علم شیمی

مکانیسم DMAA ایزومریزاسیون maleate به fumarate را کاتالیز کرد

نمونه ای از رزین DCPD
نمونه ای از نادیک

در شیمی آلی ، یک استر به عنوان محصول تراکم یک کربوکسیلیک اسید و یک الکل تشکیل می شود ، و آب به عنوان محصول جانبی میعانات تشکیل می شود. همچنین می توان یک استر را با یک آسیل هالید و یک الکل تولید کرد ، در این صورت محصول جانبی میعانات هیدروژن هالید است.

پلی استرها دسته ای از پلیمرها هستند که عملکرد استرها در زنجیره اصلی تکرار می شود. پلی استرها یک نمونه کلاسیک از پلیمرهای مرحله ای هستند که در آن اسیدهای غیرفعال (یا مرتبه بالاتر) یا آسیل هالید با الکل ناکارآمد (یا مرتبه بالاتر) واکنش داده می شود.

پلی استرها به صورت تجاری به صورت رزین های اشباع و غیر اشباع تولید می شوند. رایج ترین و بالاترین میزان تولید پلی استر ، پلی اتیلن ترفتالات (PET) است که نمونه ای از پلی استر اشباع شده است و در مواردی مانند الیاف برای پوشاک و فرش ، ظروف غذا و مایع (مانند بطری های آب / نوشابه) استفاده می شود. و همچنین فیلم ها.

در شیمی پلی استر غیر اشباع (UPR) ، محل های غیر اشباع در امتداد زنجیره وجود دارد ، معمولاً با ترکیب انیدرید مالئیک ، اما اسید مالئیک و اسید فوماریک نیز استفاده می شود. اسید مالئیک و اسید فوماریک ایزومرهایی هستند که در آن مالئیک سیس ایزومر و فوماریک ترانس ایزومر هستند. اشکال استری این دو مولکول به ترتیب maleate و fumarate هستند.

رزین کفپوش اپوکسی اغلب در مواقع مدول و استحکام بالا مورد استفاده قرار می گیرد ، اما خواص کم رنگ رزین ایزو ضروری نیست. هزینه ترفتالیک اسید به طور کلی هزینه کمتری نسبت به اسید ایزفتالیک دارد ، اما هر دو ویژگی های قدرت مشابهی را به یک محصول UPR می دهند. یک زیر مجموعه مخصوص از رزین های Tere وجود دارد که به رزین های PET UPR معروف است که با شکستن کاتالیستی رزین PET در راکتور تولید می شود تا مخلوطی از ترفتالیک اسید و اتیلن گلیکول تولید شود.

سپس اسیدها و گلیکول های اضافی همراه با انیدرید مالئیک اضافه می شوند و یک پلیمر جدید تولید می شود. محصول نهایی از نظر عملکرد مشابه رزین Tere است ، اما اغلب هزینه کمتری برای تولید دارد زیرا قراضه PET را می توان ارزان تهیه کرد. اگر از PET اصلاح شده با گلیکول (PET-G) استفاده شود ، به دلیل برخی از مواد عجیب و غریب مورد استفاده در تولید PET-G ، می توان خواص استثنایی را به رزین منتقل کرد. رزین های Tere و PET-UPR در بسیاری از کاربردها از جمله لوله های مقاوم در محل استفاده می شوند.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

تجزیه بیولوژیکی

نشان داده شده است که گلسنگ ها رزین های پلی استر را خراب می کنند ، همانطور که در سایت های باستان شناسی در شهر روم Baelo Claudia اسپانیا مشاهده می شود.

مزایای رزین پلی استر

رزین کف پوش اپوکسی پلی استر مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • مقاومت کافی در برابر آب و انواع مواد شیمیایی.
 • مقاومت مناسب در برابر هوازدگی و پیری.
 • کم هزینه.
 • پلی استرها تا دمای 80 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند.
 • پلی استرها نسبت به الیاف شیشه خیس خوبی دارند.
 • انقباض نسبتاً کم بین 4 تا 8 درصد در حین عمل آوری.
 • محدوده انبساط حرارتی خطی بین 100-200 − 10−6 K – 1 است.
کفپوش اپوکسی

کف پوش اپوکسی

معایب رزین پلی استر

رزین کف پوش اپوکسی پلی استر دارای معایب زیر است:

 • بوی قوی استایرن
 • مخلوط کردن نسبت به رزین های دیگر ، مانند اپوکسی دو قسمتی دشوارتر است
 • در صورت عدم استفاده از حفاظت مناسب ، طبیعت سمی بخارات آن و به ویژه کاتالیزور آن ، MEKP ، خطر ایمنی را به همراه دارد.
 • برای چسباندن بسیاری از بسترها مناسب نیست
 • درمان نهایی به احتمال زیاد ضعیف تر از مقدار مساوی رزین اپوکسی است.

کفپوش اپوکسی

برای خرید کفپوش اپوکسی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

اینستا  توییتر الکسا
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما