زمان مطالعه: 3 دقیقه

مقاومت کفپوش‌های اپوکسی چه مقدار است؟

صرف‌نظر از فضای کاربردی ساختمان، استفاده از کفپوش‌هایی که در مقابل هر چیز متحرک مقاومت می‌کنند، اهمیت بالایی دارد. قاعدتاً کفپوشی که به ‌راحتی ساییده می‌شود، خراش پیدا می‌کند و یا نمی‌تواند شرایط ویژه محیط کاربری ساختمان را تحمل کند، گزینه مناسبی نیست. اگر در کف‌سازی به ‌دنبال محصول‌ مقاوم و ماندگار هستید، اجرای کفپوش اپوکسی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای شما و فضای کاربری شما باشد

معمولا به ‌راحتی نمی‌توان در مورد مقاومت و ماندگاری کفپوش اپوکسی به صورت چشمی اظهار نظر نمود. برای ‌اینکه بتوان مقدار مقاومت این پوشش در هر صنعتی را بررسی نمود، لازم است تا از جزئیاتی مانند مقدار ترافیک، بارها و تأثیرات محیطی بر کف فضاهای گوناگون صنعتی اطلاع حاصل شود. وقتی بدانیم که حجم رفت‌وآمد فضای صنعتی چگونه است، در عین ‌حال چه نوع بار در چه ابعادی بر سطوح کف سالن‌های صنعتی وارد می‌شود و حتی این فضا تحت حضور چه چالش‌های محیطی قرار دارد، قاعدتاً بهتر می‌توان در مورد قابلیت‌های اجرای کفپوش اپوکسی اظهار نظر نمود.

 

تأثیر رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین بر روی کفپوش اپوکسی

کفپوش‌های اپوکسی محصول ایده‌آلی برای مکان‌هایی با تردد زیاد هستند. هر کفپوش اپوکسی به ‌راحتی می‌تواند مقدار قابل ‌توجهی از ترافیک عابر پیاده، لیفتراک و یا هر نوع وسیله نقلیه سبک و سنگین را تحمل کند. قاعدتاً بهره‌مندی از کف‌سازی که در مقابل هر نوع ترافیک مقاوم است، حس آرامش و اعتماد بسیار خوبی ایجاد می‌کند. چرا که دیگر نگران آسیب رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین روی کف فضاهای ساختمانی نیستیم.

محصول‌ کف سازی در انواع گوناگون وجود دارند. برای مثال می توان به انواع ملات خود تراز، کف پوش پلی اورتان اشاره نمود.  اجرای کفپوش اپوکسی خیال شما از کف سازی مقاوم و ماندگار را آسوده خواهد کرد. زیرا این کف‌های مبتنی بر رزین‌های پلیمری کاملاً در مقابل هر نوع بار ترافیکی مقاوم هستند و با طول عمر زیاد تا مدت‌ها بدون نیاز به نگهداری استفاده می‌شوند.

 

تأثیر بارهای سنگین بر کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی می‌تواند ترافیک سنگین وسایل نقلیه را به ‌راحتی تحمل کند. اما آیا در مقابل وزن زیاد نیز کاملاً مقاوم و ماندگار است؟ در حال ‌حاضر از کفپوش رزین پوکسی برای طراحی آشیانه‌های فرودگاهی، آتش‌نشانی‌ها و حتی فضاهای بیمارستانی و… استفاده می‌شود. این کفپوش‌ها به ‌راحتی می‌توانند بار بسیار سنگین ماشین‌آلات و تجهیزات نشسته بر روی آنها را بدون هر گونه فرورفتگی و یا ایجاد خراش تحمل کنند.

مقدار مقاومت خمشی کفپوش‌های اپوکسی معمولی بیش‌ از psi 10000 است. این مقدار کاملاً مناسب کف‌سازی برای هر نوع فضای عمرانی با هر مقدار بار سنگین ماشین‌آلات و یا نصب تجهیزات است. با این ‌وجود اگر احساس می‌کنید که به کف‌سازی مقاوم‌تری نیاز دارید، می‌توانید از پوشش‌های اضافی پلی یورتان در ترکیب با کفپوش اپوکسی استفاده کنید. حضور پلی یورتان مقدار مقاومت سایشی کفپوش اپوکسی را بیشتر می‌کند. ترکیب اپوکسی با پلی یورتان مناسب کف‌سازی در فضاهایی است که نیاز به درجات سخت‌تر با مقاومت سایشی بیشتر از کف‌سازی های معمولی دارند.

 

مقدار مقاومت کفپوش اپوکسی در مقابل ضربه‌های سنگین

کفپوش اپوکسی نه ‌تنها می‌تواند رفت‌وآمد وسایل نقلیه سنگین یا بارهای بسیار سنگین را تحمل کند؛ بلکه حتی می‌تواند در مواجهه با ضربه‌های بسیار سنگین نیز کاملاً مقاوم و ماندگار باشد. افتادن هر نوع ماده و یا شکسته شدن هر نوع وسیله با هر مقدار سنگینی بر روی کفپوش اپوکسی بی‌اثر است. این کفپوش‌های پلیمری می‌توانند تعداد ضربه‌های زیادی عاری از هر گونه خراش، فرورفتگی و یا آسیب دیدن تحمل کنند.

البته این مقاومت زیاد، نباید باعث ‌شود تا نسبت‌ به مراقبت از کفپوش‌های اپوکسی بی‌توجه باشیم. بلکه لازم است تا حد ممکن نسبت‌ به نگهداری ایمنی این کفپوش‌ها مراقبت کنیم تا برای سالها از کیفیت مؤثر و ماندگار آنها استفاده نماییم. با این ‌وجود اگر به هر دلیلی کفپوش اپوکسی دچار فرورفتگی و یا خراش شدید شود، لازم است تا هر چه سریعتر برای ترمیم بخش آسیب‌ دیده اقدام کنید.

 

مقاومت کفپوش اپوکسی در مواجهه با محیط‌های سخت

صنایع مختلف شرایط کار گوناگونی دارند و بعضا در خلال فرآیندهای صنعتی با شرایط  محیطی سختی کار می‌کنند. مثلاً ممکن است در فرایندهای صنعتی نیاز به القای سرمای شدید و یا گرمای شدیدی باشد. اجرای کفپوش اپوکسی می‌تواند گزینه مناسبی برای کف‌سازی فضاها در چنین فرایندهای سخت دمایی باشد. از کفپوش اپوکسی می‌توانید برای طراحی کف انبارها و یا تأسیسات استفاده کنید. بسته به نوع اپوکسی نصب شده، برخی از این پوشش‌ها می‌توانند در محیط‌های خیلی سرد مانند فریزرهای عمیق، سطح مقاومت و کارایی بالایی داشته باشد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس با ما